NEKTARİN

Nektarin kuzeni şeftaliden hem daha tatlı, hem de daha koyu renkli bir yapıya sahiptir. Botanik olarak nektarin şeftalinin alt ürünü olarak kabul edilir, ama her bir meyveyi birbirinin genetik varyasyonu olarak isimlendirmek daha doğru olur. Nektarin, üst sezonunu Temmuz ve Ağustos'ta yapar ama tüm yaz boyunca tüketilebilir.

Faydaları
Nektarin tatlı, C vitamini ve lif açısından zengin, yağsız, sulu yaz meyvesidir. Şeftaliye göre beta-carotene açısından daha zengindir. Kalp rahatsızlıklarına ve kansere karşı korur. Sindirim sistemini çalıştırır, hazmı kolaylaştırır. Böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlar. İdrar sökücüdür.

Nasıl Kullanılır?
Bir nektarini yemeden önce, akan soğuk suyla yıkayın, eğer buzdolabında idiyse o zaman tam tadını bulabilmesi için oda sıcaklığına dönene kadar bekleyin. Taze nektarinin eti havayla temas ettiğinde kararacağından, kullanmaya hazır olmadığınız sürece meyveyi dilimlemeyin. Rengini korumak için kesilmiş dilimleri limonlu suda bekletebilirsiniz. Şeftalinin aksine nektarini yemeden önce soymanız gerekmez. Pişirmek nektarini yumuşatır ve tadını değiştirir.