MANDALİNA


Klemantin Mandalina
Meyve kabuğu koyu portakal renkli, düzgün ve parlak fakat yağ keseleri nedeniyle hafif pürüzlü görünümdedir. Meyve eti koyu portakal renginde gevrek, sulu, aromalı ve yüksek kalitelidir.

Satsuma Mandalina
Meyve kabuğu hasat döneminde sarı-portakal renginde ve hafif pürüzlüdür. Sevilerek tüketilen bir mandalina türüdür. İnce kabuklu ve çekirdeksiz yapısıyla diğer mandalina türlerinden üstündür. sululuk oranı %43,90 dır. Mükemmel bir aromaya sahiptir.
Genel Olarak
Ilıman iklimlerde yetişen tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır ve özellikle C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir. Mandalinanın kabuğu ise P vitamini açısından zengindir.

Faydaları
Kanı temizler. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Damar setliği ve felçte faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Akşam yemeğinden sonra yenecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenlere faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip olanlara iyi gelir..

Nasıl Kullanılır?
Taze meyve olarak yenebileceği gibi reçeli de yapılabilir. Ayrıca, kabuklarından esans elde edilir. Özellikle Kabukları ince kıyılıp doğrudan ya da kek, pasta gibi tatlılara katılıp yenirse kalp ve damar sağlığı açısından faydası görülür.